Alarm do domu: základ bezpečia a lepší spánok

 

Pocit bezpečia. Čo to vlastne znamená? Vo svojej podstate ide o relatívny pojem. Každý vníma bezpečie inak, respektíve pre každého znamená pocit bezpečia niečo iné. Ak sa však bavíme o originálnom význame slova bezpečnosť, slovíčko alarm či elektronický zabezpečovací systém majú určitú váhu. Je alarm do domu skutočným základom bezpečného domova? Dokáže alarm skvalitniť náš spánok?

Každý, kto zažil nepríjemné prekvapenie po príchode domov či do práce a zrazu si všimol, že všetko je hore nohami či niečo chýba, určite teraz vie, prečo považujeme alarm do domu za základ bezpečia. Elektronický zabezpečovací systém je to minimum, čo môžete urobiť pre pocit vyššieho bezpečia pre seba a svoj majetok.

Funkcia alarmu

Základnou úlohou alarmu v byte, dome či danom objekte je upozorniť narušiteľa a zneistiť ho. Alarm má na osobu takisto psychologický efekt. V momente, kedy alarm páchateľa prekvapí, z miesta okamžite unikne alebo činnosť nestihne dokončiť. Alarm však toho dokáže omnoho viac. Alarm dokáže pri napojení na pult centrálnej ochrany zalarmovať príslušné jednotky, ktorými môže byť polícia či súkromná strážna služba. Tieto jednotky majú právo páchateľa zadržať. Pochopiteľne systém akustickým signálom upozorní vás i vaše okolie. V prípade vašej neprítomnosti vás upozorní napríklad formou SMS správy. Existuje niekoľko modifikácií, ktoré ponúkajú kvalitní výrobcovia.

Základnou úlohou alarmu v byte, dome či danom objekte je upozorniť narušiteľa a zneistiť ho.

 

Súčasti zabezpečovacieho zariadenia

Centrálnym mozgom alarmu je ústredňa, ktorá spracováva všetky dáta z jednotlivých detektorov či senzorov. Tento systém je možné v závislosti od druhu poplašného zariadenia modifikovať. Samotné ústredne sú analógové, drôtové či bezdrôtové. Líšia sa aj rôznou pamäťou, ktorá je takisto veľmi podstatná. Podstatnou zložkou sú snímače, senzory či detektory. Pasívne - aktívne detektory pohybu, požiarne, plynové či detektory zaplavenia, magnetické kontakty alebo detektory rozbitia skla. Následne na základe vyhodnotenia ústredne prebehne akustická signalizácia či hlásenie činnosti príslušným pohotovostným zložkám. Pre majiteľa objektu je dôležitým prvkom ten ovládací, vďaka ktorému získavate prístup do objektu či nastavujete samotný alarm. Klávesnice, LCD dotykové displeje, čítačky RFID kariet, hlasové moduly, diaľkový ovládač či prepojenie s mobilom (Android, iOS, Windows). Možnosti riešenia sú v skutku individuálne a rozmanité.

S bezpečím prichádza lepší spánok

Neraz je zabezpečenie alarmu dôležitým psychologickým elementom, ktorý ovplyvňuje aj vaše správanie a váš spánok. Alarm do domu, bytu, kancelárie či kdekoľvek chcete zvýšiť úroveň bezpečnosti je účinným bezpečnostným prvkom. V čase neprítomnosti máte istotu, že protiprávna činnosť v želanom objekte je minimalizovaná. S bezpečnosťou teda prichádza aj váš komfort a určite aj pohodlnejší spánok.